Amper toezicht Meta op stortvloed illegale gokreclames

 
Meta ads library met illegale gokadvertenties

Branchevereniging VNLOK stelt dat bijna alle gokreclame op de platforms op Meta afkomstig is van buitenlandse kansspelaanbieders zonder een Nederlandse licentie. 

Dat meldt Emerce na een analyse van Vergunde Nederlandse Online Kansspelaanbieders van de Meta’s Ads Library uit de periode oktober-december 2025. Op basis van die analyse stelt de vereniging dat “95% van de gokgerelateerde reclames van internationale gokbedrijven is”.

Daarbij zijn zowel advertenties als Facebookpagina’s geanalyseerd en komen de volgende bevindingen naar voren:

Maand Aantal Facebookpagina’s Aandeel buitenlandse goksites
Oktober 588 96.4%
November 1158 97.5%
December 1003 97.8%

 

Maand Aantal advertenties Aandeel buitenlandse goksites
Oktober 61.717 96.9%
November 84.493 97.2%
December 67.732 95.9%

Reclame op internet is alleen toegestaan voor aanbieders met een licentie van de Kansspelautoriteit (Ksa). Voor buitenlandse goksites is dat niet toegestaan. VNLOK meldt dat Meta desondanks nauwelijks ingrijpt:

“Opvallend is dat de advertenties van illegale aanbieders razendsnel worden uitgerold en weer vervangen door nieuwe advertenties. Slechts een klein deel van de advertenties wordt door Meta verwijderd, wat om snellere en stevigere maatregelen vraagt. De gokadvertenties hebben een groot bereik met in november een piek van 50 miljoen impressies.”

– Website Vergunde Nederlandse Online Kansspelaanbieders (VNLOK)

Advertenties kort zichtbaar

Over de vervanging van de advertenties door nieuwe uitingen zegt de vereniging het volgende: gemiddeld waren de advertenties anderhalve dag zichtbaar in oktober (met 79% korter dan één dag), twee dagen in november (69% korter dan één dag) en twee dagen in december. In totaal was 87% van de illegale advertenties minder dan één dag zichtbaar.

De vereniging stelt dat het probleem “steeds groter” wordt. De promotie van internationale goksites breidt zich volgens de organisatie uit van social advertising naar social content. In het nieuwsbericht op de eigen site stelt VNLOK dat Meta en andere platforms worden “overspoeld met virale filmpjes”, waarin de merken van de goksites te zien zijn.

Kritiek op handhaving

In het bericht bekritiseert de organisatie het gebrek aan handhaving. Daarbij benadrukt het dat de “gereguleerde Nederlandse kansspelmarkt juist is ingericht om consumenten te beschermen via strikte zorgplicht en advertentieregels”. Illegale aanbieders vallen daarbuiten, maar weten Nederlanders toch op grote schaal te bereiken.

De Kansspelautoriteit moet daarom meer bevoegdheden krijgen om te kunnen ingrijpen. Op dit moment kan de Ksa slechts beperkt handhaven. Voorzitter Björn Fuchs roept daarnaast op tot proactieve detectie, adverteerdersverificatie en snelle verwijderprocessen bij Meta.

Het is onwaarschijnlijk dat het Amerikaanse techbedrijf hier gehoor aan zal geven, want de advertenties leveren elk jaar voor miljarden op. Ook de Britse waakhond UK Gambling Commission (UKGC) heeft zich hierover beklaagd.

Dat deed executive director Tim Miller op 19 januari 2026 tijdens een vernietigende speech op het ICE event in Barcelona.

Regels licentiehouders moeten niet te streng worden

Opmerkelijk is dat Fuchs ook van mening is dat er niet te veel beperkingen moeten zijn voor licentiehouders om te voorkomen dat hun concurrentiepositie niet te zwak wordt.

Beleidsmakers en toezichthouders moeten er volgens VNLOK voor zorgen dat “extra regels en beperkingen voor gokbedrijven met een licentie van de Ksa niet ten koste gaan van de zichtbaarheid en aantrekkelijkheid van legale kansspelaanbieders”.

In september 2025 sloeg de vereniging al eerder alarm met een infographic waarin twee trucs staan die worden toegepast door de gokbedrijven om spelers aan te trekken.

In de infographic is te zien hoe de aanbieders platforms zoals Trustpilot en Google reviews overspoelen met valse beoordelingen. Ook worden externe websites overgenomen om vervolgens te gebruiken als affiliate kanalen om de casino’s op aan te prijzen.

VNLOK stelt daarnaast dat veel consumenten het verschil niet zien tussen een goksite met een licentie van de Ksa en een aanbieder met een buitenlandse vergunning.

Post